Are you the publisher? Claim or contact us about this channel


Embed this content in your HTML

Search

Report adult content:

click to rate:

Account: (login)

More Channels


Showcase


Channel Catalog


Articles on this Page

(showing articles 1 to 50 of 50)
(showing articles 1 to 50 of 50)

  0 0

  Kitap Adı:  Büyük Piramit'in Sırrı ya da Adem Devrinin Sonu 
  Yazar:  Georges Barbarin 
  Yayıncı:  Ruh ve Madde Yayınları
  Sayfa Sayısı:  95 
  Önceleri, Büyük Piramit'in sadece bir ölü odasını koruduğuna inanılırdı

  Sonra, Onun belirli ölçüler biçimi altında, bütün zamanların en büyük astronomik, geometrik ve geodezik problemlerinden bazılarının çözümünü içinde bulundurduğu keşfolundu.

  Nihayet farkedildi ki, binanın iç ölçüleri ile dış ölçüleri arasında sıkı bir bağ mevcut bulunmakta ve dehkliz nizamı, insanlık tarihinin en mühim hadiselerinin geometrik bir kronolojisini saklamakta.

  Bu kitapta görülecektir ki, Büyük Piramit, sadece uzun zamandan beri kaybolmuş İncil öncesi büyük bir medeniyetin ilmini temsil etmekle kalmıyor, fakat kendisinde beşer üstü bir bilgilnin izini de taşıyor.

  0 0

  Kitap Adı:  Odysseus 
  Yazar:  Homeros 
  Yayıncı:  Arkadaş Yayıncılık 
  Sayfa Sayısı:  456 
  Odysseia, Antik Yunan edebiyatının İlyada'dan sonra en büyük ikinci destanıdır. Odysseia, Troya Savaşı'nın kahramanı ve İthake Kralı Odysseus'un macera dolu vatana dönüş öyküsünü ve karısı Penelopeia ile evlenmek isteyen talipleri öldürmesini anlatır.Hikaye Odysseus'un Ogygie adasındaki esareti ile başlar.
  -Homeros

  0 0

  Kitap Adı:  Ana Tanrıça Şeytan 
  Yazar:  Elvin Azar Süzer 
  Yayıncı:  Pencere Yayınları 
  Sayfa Sayısı:  199 
  ''Erkek olan kadınlar, kadın olan erkekler; önünden geçer sana selam ederiz. Kadın fahişeler, erkek fahişeler, önünden geçer sana selam ederiz''. Sümerli yazarlar tanrıçaya sadece fahişe demediler; İnanma onlara göre ''toplumun süsü''ydü; ''Sümer'in neşesi''ydi; ''sevgi kaynağı''ydı. O güzeldi..

  0 0

  Kitap Adı:  Hint Sanatı ve Uygarlığında Mitler ve Simgeler 
  Yazar:  Heinrich Zimmer 
  Yayıncı:  Kabalcı Yayınevi 
  Sayfa Sayısı:  260 
  Hint dinsel inançları içinde barındırdığı yüzlerce tanrı-kahraman-bilge-içleciyle Batı geleneğinden ayrılır. İç içe geçen tanrılar birbirlerinden doğar, birbirlerine dönüşürler. Bazen ibadetin merkezinde, bazen arkaplanında yer alırlar. Hem eril hem de dişil ilkeyi yansıtırlar. Batılı anlamda iyi-kötü, bağışlayan-cezalandıran ya da güçlü-zayıf değildirler. Brahma, Vişnu ve Şiva bir yandan Yaratıcı, Koruyucu, Yokedici sıfatları aynı anda taşırken öte yandan bir ve tek Mutlak'ın farklı tezahürleridirler, yani tektirler. Ruhani bir bağlılıkatn ileri bir şeye, sosyal yapının ve yaşayış biçiminin belirleyici unsuruna dönüşen Hint dinsel inançları, Batının biçimsel ve felsefi düzenlemelerinin kısa koridorlarına değil de, sonsuzun enginliğine açılan 'algı kapıları'nı inşa eder. Yarattığı tanrılar, destanlar, döngüler ve ibadetlerin şenlikli karmaşasında bizi esrik bir gezintiye çıkarır.

  Zimmer"in ani ölümünden sonra Joseph Campbell'in editörlüğünde basılan Hint Sanatı ve Uygarlığında Mitler ve Simgeler'i, yazarın Batı ve Doğu'nun halk masalları ve destanlarını karşılaştırdığı Kral ve Hortlak ile Hint Felsefeleri izleyecek.

  0 0

  Kitap Adı:  Yerdeniz: 6 Kitap Tek Cilt 
  Yazar:  Ursula K. Le Guin 
  Yayıncı:  Metis Yayınları 
  Le Guin'in Yerdeniz kitapları Yerdeniz Büyücüsü, Atuan Mezarları, En Uzak Sahil, Tehanu, Yerdeniz Öyküleri ve Öteki Rüzgâr Metis Edebiyat koleksiyonunun en sevilen kitaplarından oldu, yıllar içinde birer kült kitap haline geldiler. Metis'in 30. kuruluş yıldönümünde bu altı kitabı tek ciltte toplayarak, sert kapaklı bir özel basım yaptık.

  0 0

  Kitap Adı:  Ölülerin Dansı 
  Kitap Serisi:  Ravenloft Serisi 
  Yazar:  Christie Golden 
  Yayıncı:  Ankira Yayıncılık 
  Sayfa Sayısı:  320 
  Larissa Karyele büyülü bir nehir gemisinde dansçılık
  yapmaktadır. Gemi, Kara Diyarlar'a hükmeden şeytani
  varlıkların engellemeleriyle karşılaşmadan yıllarca
  Ravenloft'ta dolaşmıştır.

  Ancak gemi zombilerle dolu Souragne Adası'na geldiğinde,
  mürettebat sahiden de tüyler ürpertici ezgilerle bezeli
  bir müzik eşliğinde dansa başlar. Kaptanın vahim
  sırlarını öğrendikten sonra Larissa ruhunu kurtarmak
  için bataklık yaratıklarına ve büyülü Ölülerin
  Dansı'ndaki ustalığına güvenmek zorundadır.

  0 0

  Kitap Adı:  Bütün Hikayeleri 
  Yazar:  Edgar Allan Poe 
  Yayıncı: İthaki Yayınları 
  Sayfa Sayısı:  965 
  Adı en çok kötüye çıkmış talihsizlik bile eninde sonunda felsefenin yorulmak nedir bilmez cesaretine boyun eğer - tıpkı en inatçı şehrin bir düşmanın ardı arkası kesilmez saldırılarına boyun eğmesi gibi. Kutsal kitapta yazdığına göre, Salmanezer, Samaria'nın önünde üç sene beklemiştir; ama sonunda şehir düşmüştür. Sardanapalus ise -bkz. Diodorus- Ninova'nın önünde yedi sene beklemiştir; ama boşuna. Truva'nın fethi yaklaşık on sene almıştır; ve Azoth, Aristaeus'un şerefi üstüne yemin ederek söylediğine göre, kapılarını Psammitticus'a ancak yirmi sene sonra açmıştır.

  0 0

  Kitap Adı:  Duvardaki Kapı 
  Yazar:  H. G. Wells 
  Yayıncı:  Dost Kitabevi 
  Sayfa Sayısı:  134 
  Wells, fantastik bir öykünün tek bir fantastik olayı içermesi gerektiği düşüncesindeydi; bu kitap için seçmiş olduğumuz beş öykü bu sağgörü kuralına uyar. Duvardaki Kapı’da olay Londra’da geçer; bu öyküde, Wells’le kolayca bağdaştırılamayan alegorik bir tını vardır. Yazarın belki de özyaşamsal olan bu öyküsü, ertelemelerin doğurduğu yalnızlık bakımından hepimiz için geçerlidir. Wells, Plattner Hikâyesi’nde, dördüncü boyut varsayımının patetik olanaklarından yararlanır. Öykü kahramanı yalnız bir insandır yine. Son Mr. Elvesham’in Hikâyesi, bildiğimiz gölge konusunun güzel bir çeşitlemesidir. Kristal Yumurta’da iki farklı konu vardır: Öykü kahramanının çaresizliği ve evreni kapsayan beklenmedik bir projeksiyon. Aleph adlı öykümü bu yapıtın anılarına borçluyum. Sihirli Dükkân, kâbusa dönüşen bir düşten, yeniden uyanıklık haline geçilmesini anlatır. Wells’i yüzyılımızın başında keşfetmiş olmaktan üzüntü duyuyorum. O şaşırtıcı, kimi kez de korkunç mutluluğu duyumsayabilmek için onu şimdi keşfetmeyi isterdim.  -Jorge Luis Borges
  İçindekiler
  - Jorge Luis Borges’in Önsözü
  - Duvardaki Kapı
  - Plattner Hikâyesi
  - Son Mr. Elvesham’in Hikâyesi
  - Kristal Yumurta
  - Sihirli Dükkân

  0 0

  Kitap Adı:  Haberci 
  Kitap Serisi:  Ejderha Mızrağı Serisi - Buzduvarı Üçlemesi 1. Kitap 
  Yazar:  Douglas Niles 
  Yayıncı:  Ankira Yayıncılık 
  Sayfa Sayısı:  320 
  Soğuk, ürkütücü, uzak...

  En uzak kıyıda soluk, beyaz bir bulut gibi duruyor.

  Kerrick, Silvanesti'nin altın ormanlarından utanç içinde sürgüne gönderilmiş bir elftir.

  Aynı sırada, bir grup barbar köylüsü, bu donmuş araziyi bir kez daha ele geçirmek isteyen ogre imparatorluğundan kalanlarla yüzleşmek için hazırlık yapmaktadırlar.

  Douglas Niles, heyecan verici bu üçlemenin ilk kitabında, bizleri Krynn'de çoğu kişinin adını sadece efsanelerde duyduğu -Buzduvarı Efsanesi- topraklara götürüyor.

  0 0

  Kitap Adı:  Altın Küre
  Kitap Serisi:  Ejderha Mızrağı Serisi - Buzduvarı Üçlemesi 2. Kitap
  Yazar:  Douglas Niles
  Yayıncı:  Ankira Yayıncılık
  Sayfa Sayısı:  303
  EĞRELTİKAYA
  Buzboyu' nun kısır diyarlarında güvenli yapısıya yükselen kale, insanlara hayatta kalabilmek ve onu çoğaltabilmek için gerekli ortamı sunuyor. Hatta, elf Kerrick Fallabrine bile oraya yerleşmiş, insanlar arasında yaşıyor ve onlara birçok değişik şey öğretiyor.
  Ancak ogreler her zaman yakındalar ve yıkıcı bir büyünün, altından yapılma bir küreye yerleştirildiği, güçlü bir silah geliştirmişler.
  Üçlemenin ikinci kitabında, Douglas Niles okuyucusunu bu bilinmeyen diyarın -Buz Diyarı' nın- savaş,kölelik ve hırsın tehdidiyle titrediği kalbine götürüyor.

  0 0

  Kitap Adı:  Kışyurdu 
  Kitap Serisi:  Ejderha Mızrağı Serisi - Buzduvarı Üçlemesi 3. Kitap 
  Yazar:  Douglas Niles 
  Yayıncı:  Ankira Yayıncılık 
  Sayfa Sayısı:  298 
  Buzların içindeki ogre kalesi, yüzyıllar boyunca zapt edilemez bir tabya olarak, Buzboyu'nda ayakta kalmıştı. Oysa şimdi, dağlıların kralı Acaryel Balinakemik, ogre kalesinde hapse atılmıştır. Duvarların dışındaki bir grup dağlı, onu kurtarmak için planlar yapmaktadır. Kalenin içinde ise Acısavaş Dert, ihanet ve umutsuz bir isyanla karşı karşıyadır.
  Artık, ogre kralının gerçek ihanetin Kışyurdu'nun dışında mı yoksa içinde mi olduğuna karar vermesinin zamanı gelmiştir.
  Douglas Niles, epik üçlemesinin son kitabında, büyü ve maceradan bir halı dokuyarak Buzboyu'ndan soğuk topraklarında yaşayan herkesin kaderini etkileyecek heyecanlı bir hikaye yaratıyor.

  0 0

  Kitap Adı:  Susannah'nın Şarkısı
  Kitap Serisi:  Kara Kule Serisi 6. Kitap 
  Yazar:  Stephen King 
  Yayıncı:  Altın Kitaplar 
  Sayfa Sayısı:  480 
  Çocuğunu doğurmak için Susannah Dean'in vücudunu ele geçiren Mia, Siyah On Üç gücünü kullanarak onu New York kentine nakleder. Yıl 1999, mevsim yazdır.

  Susannah kente tamamen yabancıdır. Onun aklını ve bedenini paylaşan "Hiçliğin Kızı" içinse durum dehşet vericidir.

  Bu arada Mannilerin de yardımıyla geride kalan ka-tet, geçiş kapısı olan mağaradan çıkınca kullandıkları büyünün başına buyruk hareket ettiğini acı biçimde fark ederler.

  Stephen King'in yedi ciltlik muhteşem yapıtının altıncı kitabı olan Susannah' nın Şarkısı, Kara Kule gizemini ortaya çıkaracak büyüleyici bir anahtar. King yine temposu hiç düşmeyen inanılmaz bir gerilim romanıyla karşımızda!

  0 0

  Kitap Adı:  Calla'nın Kurtları 
  Kitap Serisi:  Kara Kule Serisi 5. Kitap 
  Yazar:  Stephen King 
  Yayıncı:  Altın Kitaplar 
  Sayfa Sayısı:  735 
  Calla, doğunun bereketli topraklarında görünüşte kendi halinde yaşayan bir yerdir. Ama kasaba tarihinde yaşanan korkunç tekrarlardan biri yine gelip çatmıştır. Yakında Kurtlar gelecek ve her şey yeniden başlayacaktır.

  Bu sırada Kara Kule'yi arayan Gilead'l Roland önderliğindeki silahşorların yolu, bu kasabadan geçmektedir ve Calla'nın çiftçileri kendilerini Kurtlar'dan korumaları için onlardan yardım isterler.

  Artık Roland bir seçim yapmak zorundadır. Ya vicdanının sesini dinleyip çiftçilere yardım edecek ya da Kara Kule'nin izini sürecektir.

  Orta-Dünya'da sürdürdüğü bu yolculuk sırasında beklenmedik tehlikeler ve ölüm, ne yazık ki Roland'ın yakın takipçisi olacaktır.

  0 0

  Kitap Adı:  Büyücü ve Cam Küre
  Kitap Serisi:  Kara Kule Serisi 4. Kitap 
  Yazar:  Stephen King 
  Yayıncı:  Altın Kitaplar 
  Sayfa Sayısı:  750 
  Stephen King okurlarının özlemi sona erdi. Kara Kule serisinin dördüncü kitabı sizleri heyecanın doruklarına taşıyacak.
  Ölümün pençesinden kıl payı kurtulan son şövalye Roland ve dostları bir boyuttan başka bir boyuta geçerler. Ve Roland onlara çok eskiden Susan Delgado adında güzel ve gizemli bir kadınla yaşadığı aşkı ve başından geçen maceraları anlatmaya başlar.


  0 0

  Kitap Adı:  Çorak Topraklar 
  Kitap Serisi:  Kara Kule Serisi 3. Kitap 
  Yazar:  Stephen King 
  Yayıncı:  Altın Kitaplar 
  Sayfa Sayısı:  576 
  Stephen King’in eşsiz hayal dünyasının ürünü; fantastik, bilimkur-gu, korku ve western türlerinin iç içe geçtiği başyapıt olan “KaraKule”, Çorak Topraklar’la sürüyor.

  Büyüleyici bir dünyanın kapılarını aralayan Kara Kule Serisi’nin buüçüncü kitabında, son silahşorun Kule’yi arayışı sürmektedir. Bukez yanına iki yol arkadaşı da katılır: Bağımlısı olduğu uyuşturu-cudan kurtulan Eddie Dean ile kopan bacakları gövdesiylebirleşen ve Susannah Dean’ın güçlü ve dengeli kişiliğine bürünenOdetta.Roland Deschain, yeni dostlarına silahşorluk eğitimi vermeyebaşlar. Fakat Silahşor eski dünyasında ölmüş olan Jake Cham-bers’ın hayatını kurtararak ka’nın yönünü değiştirir. ŞimdilerdeRoland ve Jake, farklı dünyalarda varlıklarını sürdürdükleri halde,aynı çılgınlıklarına devam etmektedirler.

  0 0

  Kitap Adı:  Üçün Çekilişi 
  Kitap Serisi:  Kara Kule Serisi 2. Kitap 
  Yazar:  Stephen King 
  Yayıncı:  Altın Kitaplar 
  Sayfa Sayısı:  480 
  Kara Kule romanının sonunda Roland, yani Silahşor, Silahlı Adam'la karşılaşmıştı.

  Ardından Roland, Orta-Dünya'da Batı Denizi kıyısında uyanır. Karşısında her biri ayrı zamanlarda New York kentine açılan üç kapı görür.

  Roland, Kara Kule'ye ulaşmak için bu kapılardan üç kişiyi kendi zamanına çekmek zorundadır.

  I. Kapı: Yıl 1987. Roland, Eddie Dean adlı eroin bağımlısı tutukluyla karşılaşır. Eddie çekilen kişilerden biridir.

  II. Kapı: Yıl 1964. Gölgelerin Kadını, zenci Odetta Holmes bir metro kazasında bacaklarını kaybetmiştir. İçinde öfke ve nefretle yanıp tutuşan ikinci bir kadın yaşamaktadır ve o kadın Roland'la karşılaşır.

  III. Kapı: Yıl 1977. Jack Mort insanları ölüme iten ve akıl almaz zalimlikler yapan bir canidir. Ve ne yazik ki Roland'ın çektiği son kişidir.

  Sizce, arayış içindeki Roland ka-tet'ini tamamlamak için yeni arkadaşlar mı edinmiştir? Yoksa bilmeden tamamen farklı bir bela mı ortaya salmıştır?


  0 0

  Kitap Adı:  Silahşör 
  Kitap Serisi:  Kara Kule Serisi 1. Kitap 
  Yazar:  Stephen King 
  Yayıncı:  Altın Kitaplar 
  Sayfa Sayısı:  239 
  Kara Kule - The Dark Tower, Idris Elba'nin ve Matthew McConaughey'in başrolde yer aldığı kadrosuyla sinemaya uyarlanıyor! Filmde Idris Elba, Gunslinger'ı (Silahşor) canlandırıyor!

  Siyahlı adam tehlikeli büyülerle dolu ölüm yolunda kaçıyor, katil kovalıyordu. Bu kovalamaca yolun sonundaki KARA KULE'de sona erecek miydi?Çılgın bir kâhin, konuşan iblisler, ölmemiş bir çocuğun ruhu KARA KULE'de kimleri bekliyordu?...


  0 0


  Kitap Adı:  Kule 
  Kitap Serisi:  Kara Kule Serisi 7. Kitap 
  Yazar:  Stephen King 
  Yayıncı:  Altın Kitaplar 
  Sayfa Sayısı:  880 
  Kara Kule yolculuğu....
  Tüm güzel şeylerin bir sonu vardır. Ne devamlı okuyucular, ne de Stephen King bir öyküyü ebediyen devam ettiremez. Romanın kahramanlarından Roland Deschain’in durup dinlenmeden Kara Kule’yi araması, öykünün başından beri onu izleyen okuyucuların sabrını taşırdığını düşünüyor yazar ve serinin son kitabında -biraz da okuru düşünerek-Roland’ın ve arkadaşlarının macerasına devam ediyor; herkes bir yana dağıldığı halde Roland’ın ka-tet’i henüz bir bütün halindedir. Susannah-Mia (1999 yazında) Dixie Pig’den Llunderclap’ın Fedic doğum odasına aslında burası bir dehşetler odasıdır-taşınır; Jake ve Peder Callahan yanlarında Oy ile birlikte ellerinde silahlarla Lerington Caddesi ile Altmış Üçüncü Sokak’ın köşedeki restoranına dalarlar. Düşmanlarının sayısını ve ne denli tehlikeli olduklarını bilmemektedirler. Roland ve Eddie 1977’de Maine’de John Cullum ile gaipten gelenlerin mıntıkası olan Lutleback Yolu aramaktadırlar. Ümitsizce diğerlerinin yanına özellikle Susannah’ın yanına ulaşmak istemektedirler. Ama sonunda yalnızca geçiş yapmak istedikleri dünyanın önemli olduğunu fark ederler.


  0 0

  Kitap Adı:  Ejderhanın Gözleri 
  Yazar:  Stephen King 
  Yayıncı:  İnkılap Kitabevi 
  Sayfa Sayısı:  350 
  Stephen King şöyle diyor:'Kızım on üç yaşına gelinceye kadar ben de on üç roman yazıp bitirmiştim,ama hiçbirini okumuş değildi. Beni çok sevdiğini her fırsatta ifade etmesine karşın, yarattığım vampirlere, hortlaklara garip yaratıklara ilgi gösterdiği yoktu. Bir gece çalışma odama kapandım, başlangıçta 'Peçeteler' adını vermeyi tasarladığım bu kitabı yazmaya koyuldum. Taslak bittiği zaman kızım Naomi aynı hevessiz tutumuyla eline aldı. Ama okudukça kitap onu kendine esir etti. Derken bir gün yanıma gelip beni kucakladı, "Bu kitabın bir tek kusuru var", dedi. "Bitmesini hiç istemiyordum, oysa bitiverdi. "İşte bu kızıma büyük bir saygı duydum. Artık ona hep elimden gelenin en iyisini vermeye çalışıyorum. Konuşurken onu çocuk yerine koymaya da kalkışmıyorum. Bundan böyle kitaplarımı kendim için yazdığım kadar, onun için de yazıyorum.

  0 0

  Kitap Adı:  Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı
  Kitap Serisi:  Harry Potter Serisi 5. Kitap
  Yazar:  J.K. Rowling
  Yayıncı:  Yapı Kredi Yayınları
  Sayfa Sayısı:  975
  "Kanıtlar, bazen, zihninin en rahat ve etkiye en açık olduğu durumlarında -örneğin uyurken- Karanlık Lord'un düşüncelerini ve duygularını paylaştığına işaret ediyor. Müdür bunun devam etmesini uygun bulmuyor. Benim sana, zihnini Karanlık Lord'a karşı nasıl kapatacağını öğretmemi istiyor."

  Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu'ndaki beşinci yılında Harry, hayatını cehenneme çeviren sihirli/sihirsiz pek çok şeyle başa çıkmak zorunda: Yaz tatilini yanlarında harcadığı aptal akrabaları; ergenlik çağının isyanları, heyecanları, korkuları; onun gösteriş düşkünü bir yalancı olduğunu düşünenler; okulun işleyişine burnunu sokan Sihir Bakanlığı; öncekileri mumla aratan yeni bir Karanlık Sanatlara Karşı Savunma öğretmeni; yine karşı karşıya geldiği Ruh Emici'ler ve Ölüm Yiyen'ler; varlığını her zamankinden çok hissettiren Voldemort; ağır dersler, zor sınavlar, acımasız cezalar; sürekli yinelenen bir kâbus ve acıyan yara izi; ona en yakın insanlardan birinin ölümü; beş yıl gecikmeyle öğrendiği bir gerçek..

  0 0

  Kitap Adı:  Harry Potter ve Ateş Kadehi 
  Kitap Serisi:  Harry Potter Serisi 4. Kitap 
  Yazar:  J.K. Rowling 
  Yayıncı:  Yapı Kredi Yayınları 
  Sayfa Sayısı:  660 
  Harry Potter dizisinin dördüncü kitabı Harry Potter ve Ateş Kadehi, Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu'nda dördüncü sınıfa geçen Harry'nin başından geçenleri konu alıyor.

  Yaz tatilinde yanlarında kaldığı Dursley'lerden bir an önce kurtulmak isteyen Harry, bir yolunu bulup arkadaşlarıyla birlikte Quidditch Dünya Kupası finalini izlemeye gidiyor. Bu yıl okuldaki en büyük yenilik ise Üçbüyücü Turnuvası. Hogwarts'ın yanı sıra iki rakip büyücülük okulunun katılımıyla gerçekleşen bu etkinlik, yüz yıldan beri ilk kez düzenleniyor.

  Büyücülük dünyasında her şey her zaman olduğu gibi heyecanla, sürükleyici ve şaşırtıcı. Ancak Harry'nin alnındaki yara izinin ikide bir acıması, korkunç bir olayın yaklaşmakta olduğunun habercisi.

  0 0

  Kitap Adı:  Harry Potter ve Azkaban Tutsağı 
  Kitap Serisi:  Harry Potter Serisi 3. Kitap 
  Yazar:  J.K. Rowling 
  Yayıncı:  Yapı Kredi Yayınları 
  Sayfa Sayısı:  396 
  "Mahsur kalmış cadıların ve büyücülerin acil durum taşıtı Hızır Otobüs'e hoş geldiniz. Asanızı tuttuğunuz elinizi uzatın, otobüse atlayın, sizi istediğiniz yere götürelim."

  Sirius Black adında azılı bir katil, tüyler ürpertici Azkaban kalesinde tam on iki yıl boyunca tutsak kalmıştır. Tek lanetle on üç kişiyi birden öldüren Black'in, Karanlık Lord Voldemort'un hizmetkârı olduğuna kesin gözüyle bakılmaktadır. Bir yolunu bulup Azkaban'dan kaçan Black'in peşinde olduğu bir tek kişi vardır: Harry Potter. Harry, büyücülük okulunun sihirli duvarları arasındayken, arkadaşları ve öğretmenleriyle birlikteyken bile güvende değildir. Çünkü aralarında bir hain olabilir.

  0 0

  Kitap Adı:  Harry Potter ve Sırlar Odası 
  Kitap Serisi:  Harry Potter Serisi 2. Kitap 
  Yazar:  J.K. Rowling 
  Yayıncı:  Yapı Kredi Yayınları 
  Sayfa Sayısı:  316 
  "Bir komplo var, Harry Potter. Bu yıl Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu'nda dehşet verici şeyler yapmak için bir komplo."

  Dursley'ler o yaz öylesine çekilmez olmuşlardır ki, Harry bir an önce okulu Hogwarts'a geri dönmek için can atmaktadır. Eşyalarını toplarken ortaya çıkan ev cini Dobby ise onu uyarır: Hogwarts'a dönerse, bir felaket olacaktır. Olur da: Sırlar Odası'nın açılmasıyla ortaya çıkan karanlık bir güç, Hogwarts'takileri taşa çevirmeye başlar. Harry, hayatını tehlikeye atarak, Oda'nın elli yıllık ölümcül gizemini çözmeye çalışır. Ve gerçekten de başına gelmedik felaket kalmaz.

  0 0

  Kitap Adı:  Harry Potter ve Felsefe Taşı 
  Kitap Serisi:  Harry Potter Serisi 1. Kitap 
  Yazar:  J.K. Rowling 
  Yayıncı:  Yapı Kredi Yayınları 
  Sayfa Sayısı:  276 
  "Harry, elleri titreyerek zarfı çevirince mor balmumundan bir mühür gördü; bir arma - koca bir 'H' harfinin çevresinde bir aslan, bir kartal, bir porsuk, bir de yılan."

  HARRY POTTER sıradan bir çocuk olduğunu sanırken, bir baykuşun getirdiği mektupla yaşamı değişir: Başvurmadığı halde Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu'na kabul edilmiştir. Burada birbirinden ilginç dersler alır, iki arkadaşıyla birlikte maceradan maceraya koşar. Yaşayarak öğrendikleri sayesinde küçük yaşta becerikli bir büyücü olup çıkar.

  0 0

  Kitap Adı:  Harry Potter ve Ölüm Yadigarları 
  Kitap Serisi:  Harry Potter Serisi 7. Kitap 
  Yazar:  J.K. Rowling 
  Yayıncı:  Yapı Kredi Yayınları 
  Sayfa Sayısı:  696 
  "Bana Harry Potter'ı verin," dedi Voldemort'un sesi, "kimseye zarar gelmesin. Bana Harry Potter'ı verin, okula dokunmayayım. Bana Harry Potter'ı verin, ödüllendirilin."

  Sihir dünyası savaşta! Karanlık Lord iyice güç kazanırken iyiler de boş durmuyor. Yedinci yılında Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu'na dönmeyen Harry Potter, Dumbledore'un ona bıraktığı görevi tamamlamaya çalışıyor. Yanında -her zamanki gibi- Ron ve Hermione'yle, bir yandan Voldemort'tan ve onun Ölüm Yiyen'lerinden kaçarken bir yandan da Hortkuluklar'ı yok etmek, Ölüm Yadigârları'nın sırrını keşfetmek zorunda olan Harry kendi geçmişiyle ilgili de pek çok şey öğreniyor.

  0 0

  Kitap Adı:  Harry Potter ve Melez Prens 
  Kitap Serisi:  Harry Potter Serisi 4. Kitap 
  Yazar:  J.K. Rowling 
  Yayıncı:  Yapı Kredi Yayınları 
  Sayfa Sayısı:  596 
  "İşte orada, okulun tepesinde, gökte asılı duruyordu: o yılan dilli, parıl parıl parlayan yeşil kafatası; Ölüm Yiyen'lerin bir binaya girdiklerinde... birilerini öldürdüklerinde arkalarında bıraktıkları işaret..."

  Büyücüler dünyasında devam eden karmaşa artık Muggle'ların dünyasını da etkilemeye başlamıştır. Harry Potter, Hogwarts'taki altıncı yılını Feci Yorucu Büyücülük Sınavlarına hazırlanarak geçireceğini düşünmektedir. Artık Quidditch takımının da kaptanıdır. Ancak Diagon Yolu'ndaki okul alışverişi sırasında Draco Malfoy'un bir şeyler çevirdiğini fark eder. Lord Voldemort'un geçmişiyle ilgili pek çok bilinmeyen ortaya çıkarken bir yandan da Malfoy'un neyin peşinde olduğunu öğrenmeye çalışan Harry'yi yine zor günler beklemektedir.

  0 0


  Kitap Adı:  Cadı Avcısı 
  Yazar:  Virginia Boecker 
  Yayıncı:  Yabancı Yayınevi 
  Sayfa Sayısı:  400 
  Tenime dağlanarak işlenmiş mühür. XIII
  Beni koruyan ve ne olduğumu gösteren mühür. Ben On Üçüncü Yazıt'ın bir uygulayıcısıydım.
  Bir cadı avcısı. Korkulması gereken kişi bendim.

  En büyük düşmanınız dövüştüğünüz şey değil, korktuğunuz şeydir.

  "İyi bir fantastik kitapta olması gereken her şey var: kılıçlar, zehir, kara büyü ve ihanet. Eğlenceli, kanınızın çekileceği, macera dolu bir ilk roman."
  -April Tucholke, Derin Sularla Şeytan Arasında romanının yazarı-

  "Ustalıkla ve kıvrak bir zekâyla yazılmış, macera, espri ve sihir yüklü bir fantastik hikâye."
  -Beth Revis, Bir Milyon Güneş ve Evrenin Ötesi romanlarının New York Times çoksatan yazarı-

  "Sinematografik anlatımın canlılığıyla, nefes kesici bir macera."
  -PW (starred review)-

  "Boecker çıkış romanındaki anlatım tarzıyla okurun Elizabeth'in sırlarını, endişelerini ve korkularını hissetmesini sağlayarak gerilim dolu bir hava yaratmış… Macera dolu bu kitapta kılıçlar çarpışıyor, canavarlarla savaşılıyor, kara büyü kullanılıyor ve ihanet kol geziyor… Maceranın yanı sıra arkadaşlık ve aşkın da yer aldığı bu hikâye genç edebiyatı fantastik okurlarının nefesini kesecek."
  -School Library Journal-

  "Boecker'in yarattığı alternatif on altıncı yüzyılda büyülü dünya kadar karakterler de ilgi çekici… Karmaşık fantastik öğelerin arasına serpiştirilmiş arkadaşlık ve aşk kırıntıları, gizemli, macera ve sihir dolu bir hikâye sözü veriyor."
  -Booklist-

  "Elizabeth güçlü yan karakterlerle desteklenmiş, etkileyici bir kahraman. Oldukça başarılı bir çıkış romanı. Elizabeth'in gelecek maceralarının da aynı derecede heyecan verici olacağına hiç şüphe yok."
  -Voya-


  0 0


  Kitap Adı:  Hasat Avı 
  Kitap Serisi:  Ayın Kardeşleri Serisi 8. Kitap 
  Yazar:  Yasmine Galenorn 
  Yayıncı:  Martı Yayınları 
  Sayfa Sayısı:  456 
  Seattle'da işler beklenmedik şekilde karışır...

  D'Artigo kardeşler, Gölge Kanat'ın ordusunu Öteki Dünya'yı ele geçirmeden durdurmaya çalışırken, kurt adamlar esrarengiz bir şekilde ortadan kaybolmaya başlar. Yakın arkadaşları Amber da kaçırılınca, doğaüstü güçlere sahip kardeşler olayın izini sürmeye karar verir ve zehirli bir karışımın silah olarak kullanıldığını fark eder.

  Tüm bu yaşananlar yetmezmiş gibi D'Artigo kardeşleri bekleyen başka bir bela daha belirir; Stacia Bonecrusher!
  Ruh mührüne ulaşmayı kafasına koyan Stacia, hedefine ulaşmak adına D'Artigo kardeşlerden kurtulmaya karar verir ve bunun için başlarına ödül koyar.

  D'Artigo kardeşler şimdi birçok tehlikeyle aynı anda mücadele etmek ve hayatta kalma savaşı vermek zorundadır...

  Biz D'Artigo kardeşleriz, Öteki Dünya Haber Alma Ajansı'nın seksi ve tecrübeli ajanlarıyız… Yarı insan, yarı peri olduğumuz için doğaüstü güçlere sahibiz. Fakat bazen kontrol altında tutmakta zorlandığımız bu güçler başımıza bela olabiliyor...

  Kimi zaman iyi, kimi zaman kötü bir cadı olan ablam Camille'in kaderi son zamanlarda önemli ölçüde değişti. Menolly hâlâ ölümsüzlüğe alışmaya çalışan bir vampir.

  Ben mi? Ben Delilah, kedi kadınım ve çok ilginç bir aşk hayatım var. Ama hayat sadece eğlence ve oyundan ibaret değil. Şeytan generalin izini sürüyoruz ve o bize sıkıntı yaşatmakta çok kararlı...

  "Muhteşem bir hayal gücü ve tutkunun başarılı bir şekilde harmanlandığı bu roman tek kelimeyle büyüleyici."
  The New York Times

  "Bugüne kadar yazılmış en iyi fantastik şehir kurgusu!"
  Publishers Weekly

  "Galenorn büyüsü, karşı konulmaz çekicilikteki bu romanla okuyucuya sunuluyor."
  Seattle Mystery Books


  0 0


  Kitap Adı:  Ateş Çemberi 
  Kitap Serisi:  Karanlık Zihinler Serisi 3. Kitap 
  Yazar:  Alexandra Bracken 
  Yayıncı:  Parodi Yayınları 
  Sayfa Sayısı:  592 
  Bu bir son değil, sonun başlangıcı.Artık lider benim. Bütün bir neslin kaderi benim ellerimde. Kuzeye, tutsak olmuş binlerce çocuğu özgürlüğe kavuşturmaya gidiyorum. Zihnimi bir silah olarak kullanmaktan Başka çarem yok. Kaybedecek zamanım yok. Hata yapma lüksüm yok. Çünkü tek bir hata, tüm dünyayı yakıp kavuracak olan bir yangının fitilini ateşleyebilir. Özgürlük nefesim kadar yakınken bana, biliyorum: Bunun geri dönüşü yok!

  "Bracken'ın bu sürükleyici ve tüyler ürpertici distopyası hafızalarınıza kazınacak."
  -Kirkus Reviews-

  "Baş döndürücü bir aksiyon ve heyecan dolu bir macera."
  -Publishers Weekly-

  "Distopya türünde yeni bir soluk. Kesinlikle kaçırılmaması gereken bir seri."
  -Romantic Times-


  0 0

  Kitap Adı:  Karanlık Zihinler 
  Kitap Serisi:  Karanlık Zihinler Serisi 1. Kitap 
  Yazar:  Alexandra Bracken 
  Yayıncı:  Parodi Yayınları 
  Sayfa Sayısı:  576 
  Adım Ruby.
  Hepinizden farklıyım.
  Aklınızın derinliklerinde gezinebilir,
  anılarınızı hiç yaşamamışsınız gibi silebilirim.
  Henüz on yaşındayken Thurmond'daki bu rehabilitasyon kampına gönderildim. Hem de kendi ailem tarafından...
  Burada her adımımız izleniyor, nefes alış verişlerimiz bile.
  Yalnız değilim.
  Maviler... Yeşiller... Turuncular...
  Sarılar ve Kırmızılar...
  Karanlık Zihinler...
  Ve yaşamak için saklanmak zorunda kalanlar
  Ve kaçanlar...

  "Bu kitap, distopya okuyucuları için bir baş ucu kitabı olacaktır."
  - School Library Journal-

  "Bir solukta okuyacağınız KARANLIK ZİHİNLER'in sürükleyici anlatımı, kalbinizi durduracak bir finalle son buluyor. Öyle ki bu mükemmel üçlemenin ikinci kitabının çıkmasını her şeyden çok isteyeceksiniz."
  - Publishers Weekly

  0 0

  Kitap Adı:  Buz 
  Kitap Serisi:  Ateş Serisi 6. Kitap 
  Yazar:  Karen Marie Moning 
  Yayıncı:  Artemis Yayınları 
  Sayfa Sayısı:  560 
  Ölmek, İşin Kolay Kısmı. Esas Berbat Olan, Hayata Yeniden Dönmek.

  MacKayla Lane yıllarca Karanlık Fae'ye karşı savaştı. Ancak savaşma sırası artık cesur Dani "Mega" O'Malley'de. Dani şimdiye kadar hep kendi kurallarıyla oynadı. Ne var ki devir değişti ve Dani'nin en büyük kuralı, hayatta kalmak için ne gerekiyorsa yapmak! Ender görülen yeteneklere ve gücü tartışılmaz Işık Kılıcı'na sahip olan Dani, kendini Unseelie'lere karşı koruyabilecek az sayıda insandan biri. Yine de beklenmedik bir şekilde buza hapsolan insanlarla çevrili bu yeni dünyada kendini koruyabilecek mi?

  Dublin'in en baştan çıkarıcı gece kulübü buzlarla örtülünce, Dani'nin kaderi, kulübün ölümsüz sahibi Ryodan'ın insafına kalacak. Dani bir yandan kurşunlardan, sivri dişlerden ve yumruklardan kaçarken bir yandan da korkunç pazarlıkların ortasına düşüp sevgili Dublin'ini kurtarmak için çaresiz iş birlikleri yapmak zorunda. Yoksa tüm şehri buz gibi bir son bekliyor.

  "Mükemmel bir hikâye. Zeki, cesur ve dokunaklı bir başarı."
  -Kirkus Reviews


  0 0

  Kitap Adı:  Rüzgar Çalgısı 
  Kitap Serisi:  Ateş Rüzgarı Serisi 1. Kitap 
  Yazar:  William Nicholson 
  Yayıncı:  Remzi Kitabevi 
  Sayfa Sayısı:  263 
  Okuldan nefret ediyorum! Derecelendirmeden nefret ediyorum! Daha yükseğe ulaşmak istemiyorum! Daha çok çalışmayacağım! Yarının bugünden daha iyi olması için çaba göstermeyeceğim! 'Büyük Sınav'dan nefret ediyorum!

  Etrafı duvarlarla çevrili kent devleti Aramanth'da sınavlar her şeydir. İnsanların yaşamı, sınavlardaki başarılarına göre belirlenmektedir. Aramanthanlı genç bir kız olan Kestrel Hath bu sisteme baş kaldırınca Başmüfettiş ailesini en ağır cezaya çarptırır. Kestrel, ailesi için bir çıkış yolu ararken, rüzgar çalgısının sırrını öğrenir ve ikiz kardeşi Bowman'la birlikte, Aramanth'ın geleceğini tehdit eden korkunç gücün kaynağına doğru zorlu bir yolculuğa çıkar.

  0 0


  Kitap Adı:  Açıklamalı Kuran Meali 
  Yazar:  Mahmut Kısa 
  Yayıncı:  Armağan Kitaplar 
  Armağan Kitaplar'dan takipçileri için özel, Mahmut Kısa'dan açıklamalı Kur'an meali sizleri bekliyor..

  0 0


  Kitap Adı:  Kürk Mantolu Madonna 
  Yazar:  Sabahattin Ali 
  Yayıncı:  Yapı Kredi Yayınları 
  Sayfa Sayısı:  164 
  Sabahattin Ali – Eserin ana fikri ile ilgili düşüncelerini bu sözlerle belirtmiştir:

  ”Dünya’nın en basit, en zavallı, hatta en ahmak adamı bile, insanı hayretten hayrete düşürecek ne müthiş ve karışık bir ruha maliktir!... Niçin bunu anlamaktan bu kadar kaçıyor ve insan dedikleri mahluku anlaşılması ve hakkında hüküm verilmesi en kolay şeylerden biri zannediyoruz?”

  1998’ten bu yana YKY (Yapı Kredi Yayınları) tarafından basılan kitap müthiş bir satış başarısı yakalayan ve ilk basımı 1943 yılında Remzi Kitabevi’nden çıkan “Kürk Mantolu Madonna”,  kitap olarak basılmadan önce 1941 yılında 48 bölüm halinde “Hakikat” gazetesinde “Büyük Hikaye” başlığı altında yayımlanmıştır.

  Sabahattin Ali, Büyükdere’de ikinci kez askerliğini yaptığı dönemde sol bileğini sakatlamasına rağmen romanı yazmaya devam etmiştir.

  Kitap 73 yıl sonra 2016 yılında İngilizceye çevrilerek “Modern Klasikler” serisi adı altında “Madonna In A Fur Coat” ismiyle Penguin yayınları tarafından yayımlanmıştır. Kitabın İngilizceye çevirisini “Maureen Freely” ve “Alexander Dave” gerçekleştirmiştir.

  Hep başkalarının istediği gibi yaşayan Raif Efendi, memnuniyetsiz hayatının tek bir anıyla değiştiğine şahit olacaktır: Maria Puder isminde bir kadına âşık olduğunda... Babasının isteğiyle Berlin’e giden ve oradaki bir sanat galerisinde hayran kaldığı bir tabloyla karşılaşan Raif Efendi, tabloda resmedilen kadın portresinin  Andrea Del Sarto tarafından resmedilmiş "Madonna delle Arpie" adlı tablodaki Meryem Ana (Madonna) tasvirine benzediğini düşünür. Raif Efendi, daha sonra takıntı derecesinde hayran olduğu tablodaki yüzün sahibiyle karşılaşacaktır.

  Madonna ismi, Orta-Çağ İtalyancasında “ma donna” öbeğinden gelmektedir. “Ma donna”, kısaca “leydim” anlamına gelir ve Hz. Meryem’in sıfatlarından biridir.


  0 0

  Kitap Adı:  Hukuk ve İdare Adamı Olarak Osmanlı Devleti'nde Kadı 
  Yazar:  İlber Ortaylı 
  Yayıncı:  Kronik Kitap 
  Sayfa Sayısı:  112 
  Türkiye'de tarih denilince akla ilk gelen isim İlber Ortaylı'nın kaleminden Osmanlı hukuk tarihinin merkezinde yer alan ve üzerine pek konuşulmayan kadıları anlatan önemli bir çalışma…Kadılık İslam Ortaçağında ortaya çıkan idari ve adli bir görevdir. Kadı'nın sosyal-idari fonksiyonları değerlendirilirken on dört asırlık İslam tarihi içindeki evrimi göz önüne alınmadığından, bu kurumun İslam öncesi imparatorluklardan neleri, ne ölçüde miras aldığı üzerinde de durulmamıştır. İlber Ortaylı, kadıların tarihini ve yargı görevlerini, tayinini, görev süresini, yargı bölgesini, yardımcılarını, diğer memurlar arasındaki hiyerarşik ilişkisini ve Osmanlı mahkemelerinin nasıl işlediğini birincil arşiv kaynaklarını kullanarak anlatıyor. İlber Ortaylı, hem geniş ufuklu tarihçiliğini hem de tadına doyum olmaz üslupçuluğunu işe koştuğu bu kitabında, Osmanlı dünyasında kadı'nın bütün boyutlarını olağanüstü bir sürükleyicilikle ortaya koyuyor.

  0 0

  Kitap Adı:  Kağıt Helva: Alıntılar Kitabı 
  Yazar:  Elif Şafak 
  Yayıncı:  Doğan Kitap 
  Sayfa Sayısı:  156 
  (...) Derken o yolculukta bir an geliyor, durup geriye bakma gereği duyuyorum. Geçtiğim yolları, uğradığım durakları, güzergâh boyu karşılaştıklarımı anımsıyorum.

  Bu kitap dünden bugüne yazdıklarımdan ufacık bir seçkidir. Bir alıntılar kitabı. Karın doyursun diye değil, tadımlık niyetine.

  Kağıdın üzerine konmuş birkaç tatlı kelam.
  Kâğıt Helva...

  0 0

  Kitap Adı:  Aşka Veda 
  Yazar:  Can Dündar 
  Yayıncı:  Can Yayınları 
  Sayfa Sayısı:  208 
  "Nostaljik bir mazi güzellemesi yapmak istemem," diyor Can Dündar, zindana dönüşen, koyu bir karanlık olan 70'lerdeki ilişkileri anlattığı yazısında: "Ama aşkın ha babam ertelendiği o kanlı karanlıkta bile, en dayanışmacı ve masum yanları saklıydı insanoğlunun..."

  "Şimdi bakıyorum da, umursamaz kalabalıklarda metruk bir yalnızlık yaşıyor neslim..."

  Aşka Veda, Can Dündar'ın aşka dair yazılarını bir araya getiriyor. Körkütük, sırılsıklam aşkları, özlemi, yalnızlığı, ayrılığı ve terk edilme acısını; "kâh içten içe kabaran kâh gürül gürül çağlayan o deli nehri," anlatıyor.

  Siyasetten ve popüler kültürden kadın ve erkeklerin zaman içinde değişen yüzlerine bakıyor. "Söylenmemiş o iki sözcük yüzünden heba olup gitmiş" nesiller ile nihayet kavuşan ama mutsuz mu mutsuz olan günümüz gençliğini karşılaştırıp şiirini kaybeden zamane ilişkileri sorguluyor. Şehvet sevdadan soyunduğunda, Eros okunu kırdığında, piyasa duruma el koyduğunda aşkın nasıl can çekişmeye, körelip çirkinleşmeye başladığını sergiliyor.

  Hazsız evliliklerden evliliksiz hazlara, sekssiz aşktan aşksız sekse; ateşten gömleği gönüllü giyenlerden, aşkını kariyerine feda edenlere geçişin izini sürüyor.

  Aslında bir türlü veda edemediğimiz, her daim ihtimal dahilinde olan aşkı anlatıyor Can Dündar, Aşka Veda'da.

  Ve olası bir sevda kuraklığı tehlikesine karşı, okurları uyarıyor..

  0 0

  Kitap Adı:  Kırmızı Bisiklet 
  Yazar:  Can Dündar 
  Yayıncı:  Can Yayınları 
  Sayfa Sayısı:  240 
  Önce ürkerek bastı pedallara... Kırmızı bisikletin dengesi bozuldu. Fark ettirmeden seleden tutup düzelttim.

  Acemi sürücüyü iltifatlar ve ıslıklarla yüreklendirdim.

  Şimdi bazen arkasından tuttuğumu bilmeden bisikleti kendisinin sürdüğünü sanıyor, bazen ise tuttuğumu sanıp gerçekten kendisi sürüyordu.

  Zamanla bisikleti kimin yönettiğini ayırt edemez oldu.

  Oysa ben farkındaydım:
  Kırmızı bisiklet uçmaya hazırlanıyordu.

  Kırmızı Bisiklet'te Can Dündar "baba olma" serüvenini, kendi yaşadıkları üzerinden okurlarla paylaşıyor. Kendi babasıyla ilişkisini, "babba" kelimesini ilk duyduğunda yaşadığı coşkuyu, başlardaki uykusuz gecelerde hissettiklerini ve onu takip eden, "Hangi masalı okumalı, hangi oyuncağı almalı?" gibi endişeleri, bütün içtenliğiyle dile getiriyor.

  Ve kırmızı bisikletin iki tekerlek üzerinde seyretmesiyle uyanan, "Hangi okula göndermeli, tarihi nasıl anlatmalı, doğumu nasıl öğretmeli, beladan nasıl esirgemeli?" gibi kaygılarla, giderek bir yol arkadaşına dönüşen oğluyla ilişkisini anlatıyor.

  Can Dündar, Kırmızı Bisiklet'in 20. baskısını hazırlarken kitabı elden geçirerek yeniledi. Kendi yaşadıklarının yanı sıra başkalarının deneyimlerine; günümüz çocuklarının, gençlerinin ve anne babalarının sorunlarına da yer veren yazar, kitabın yeni halini, yakın zamanda kaybettiği babasına vedasını anlattığı yazılarla sonlandırdı.

  0 0

  Kitap Adı:  Lüsyen 
  Yazar:  Can Dündar 
  Yayıncı:  Can Yayınları 
  Sayfa Sayısı:  541 
  Atatürk, dans etti Lüsyen'le... Tevfik Fikret ona edebiyat dersi verdi. İnönü, evlerinde satranç oynadı. Nazım Hikmet, sofralarında yemek yedi. Kimler yok ki, bu belgesel romanın sayfaları arasında: Mehmet Akif'ten Victor Hugo'ya, Damat Ferid'den Oscar Wilde'a, Yahya Kemal'den Hindenburg'a, Necip Fazıl'dan, Karındeşen Jack'e, Abdülmecid'ten Namık Kemal'e, Sultan Reşad'dan Talat Paşa'ya Geçen asrın en ünlü portreleri... Ve onların arasında bir çağ yangınının tam ortasında yaşanmış inanılmaz bir aşk hikâyesi...

  0 0

  Kitap Adı:  Yıldızlar 
  Yazar:  Can Dündar 
  Yayıncı:  Can Yayınları 
  Sayfa Sayısı:  264 
  Onlar ahir zaman suretleri...
  Günümüzün şöhretleri...
  Kimini puslu bir camın ardında gördüm,
  Kimini bir kâhin küresinin aynasından...
  Kimiyle bir golf arabasında,
  Kimiyle motosiklet selesinde konuştum,
  Kimiyle dertleştim sabaha kadar,
  Kimini gıyabında çekiştirdim.
  Bir samanyoluydu baktığım;
  Kimi yıldız yeni yeni parlıyordu,
  Kimi kayıp gitmişti bile...
  Çoğu, en parlak döneminde
  Yansıdı kitaba,
  Asıl önemlisi,
  Türkiye'nin bir başka yüzünü gördüm,
  her baktığımda yıldızda...

  Tarkan
  Yılmaz Erdoğan
  Süreyya Ayhan
  Özcan Deniz
  Yıldız Tilbe
  Mehmet Çağçağ
  Hülya Avşar
  Orhan Pamuk
  Şebnem Ferah
  Cem Yılmaz
  İbrahim Tatlıses
  Mazhar Alanson
  Tarık Akan
  Cem Karaca
  Sibel Kekilli
  İskender Çolak
  Kadir İnanır
  Behçet Nacar
  Erman Toroğlu
  Yaşar Nuri Öztürk


  0 0

  Kitap Adı:  Büyülü Fener 
  Yazar:  Can Dündar 
  Yayıncı:  Can Yayınları 
  Sayfa Sayısı:  200 
  Sonra birden bir gonk sesi yırtar karanlığı...
  Uzak bir fenerin ışığı aydınlanır önünüz sıra... Gözbebeklerinizi o ışığa kilitler, gözkapaklarınızı kırpmadan o ışığın çağrısına koşarsınız. Sisler dağılmaya başlar yavaş yavaş...
  Neşeli gece kelebekleri gibi ışığına yöneldiğiniz büyülü fener, rengârenk vaatlerle sizi kendine çeker.
  Neler yoktur ki, fenerden yansıyan ışığın huzmesinde:
  Küçük mutluluklar... Büyük sevdalar... Tutkulu aşklar... Buğulu gözler... Hasret ve saadet öyküleri... Gerçek hayattan devşirilmiş tatlı hayaller...
  O an, ne yalnızlığınız kalır ne kayıplığınız...
  Büyülü Fener'de anlatılanlar sinemaya dair olsa da Can Dündar'ın kalemi, beyazperdeyi kaldırıp filmlerin devamını siyasetin arka sokaklarında arıyor. Örneğin Othello filmi üzerinden Ankara'daki koltuk çekişmelerini, Hollywood üzerinden Amerika'nın yeni imaj politikalarını, Yüzüklerin Efendisi'nden hareketle tarihimizde o iktidar yüzüğünü takıp çıkaramayanları yorumluyor. Gece Yarısı Ekspresi'nin yarattığı travmayı, "elimize geç ulaşmış bir dost mektubu" olarak tanımladığı Yol'un Türkiyesi'ni anlatıyor. Masumiyet, Bir Zamanlar Anadolu gibi yakın zamanların önemli filmlerine ait değerlendirmelere, belleğimizde yer etmiş sinema mekânlarına, sinemanın unutulmaz simalarının portrelerine de yer veriliyor Büyülü Fener'de...
  Kısacası filmlere kendi ışığını düşürüyor Can Dündar; o büyülü karelerden hayata, tarihe ve gizli saklı köşelerimize bakarak daha önce farkına varmadığımız renklere dikkatimizi çekiyor...

  0 0

  Kitap Adı:  Sarı Zeybek: Atatürk'ün Son 300 Günü 
  Yazar:  Can Dündar 
  Yayıncı:  Can Yayınları 
  Sayfa Sayısı:  224 
  "Saat 9.05. Vefat etmişlerdir."

  Sarı Zeybek ilk yayımlandığında ilkokul çağında olanların, şimdi ilkokul çağında çocukları var. Arada yanıma gelip, "Belgeselinizi okulda gözyaşlarıyla izlemiştim, şimdi çocuğuma izletiyorum," diyorlar.
  Sarı Zeybek yayımlandıktan 20 yıl sonra, şimdi ikinci kuşakla buluşuyor.
  Bir belgeselci için daha büyük mutluluk olabilir mi?
  Belgeselden bir yaş küçük olan kitap, ondan biraz daha geniştir. Ek bilgilerle takviye edilmiş, belgesele sığmayan tanıklıklara yer vermiştir.
  Benim hayatımda çok önemli yeri olan ilk kitabımın yeni baskısını şimdi Can Yayınları, yeni fotoğraflar eşliğinde sunuyor sizlere...
  Kitap, geçen 20 yıl içinde Çinceden Makedoncaya kadar değişik dünya dillerine çevrildi.
  Türkiye'de de onu, yazıldığından hayli farklı bir konjonktürde yeni(den) okuyacak olanlarda, bambaşka duygular uyandıracağını ve Atatürk'ü yüreklere daha da yaklaştıracağını umuyorum.
  Atatürk'ü ölüme götürecek hastalığının geçmişi, tedavi süreci, Gazi'nin ayakta kalmak için umutsuz ama yiğitçe verdiği mücadele ve o henüz gözlerini kapatmadan başlayan iktidar kavgası...
  Sarı Zeybek, Atatürk'ün son 300 gününü, tanıklıklar ve en yakınındakilerin anıları ışığında anlatarak, Büyük Önder'in ardındaki insanın belki de en gerçekçi, en insani, en dokunaklı portresini çiziyor.

  0 0

  Kitap Adı:  Yarim Haziran 
  Yazar:  Can Dündar 
  Yayıncı:  İmge Kitabevi 
  Sayfa Sayısı:  158 
  Katran karası bir geceyi haziran bulutlarının arasından yırtarak, avuçlarında kıpır kıpır yıldızlarla odamın penceresini tıklattı dolunay...
  "Sana samanyolu getirdim" dedi ve bütün gökkubbeyi yeryüzüne indirmiş gibi mağrur, gülümsedi koltuğumun başucunda...
  Ayla yıkanmanın keyfini sürdüm bir müddet..
  Sonra penceremi açıp onu içeri aldım.
  Dolunay, samanyolundan ışıklarla eteklerinde; "Haydi" diyordu penceremin dibinde; "Haydi... ebedi baharın ülkesine..." Lakin dolunaya inat; öylesine bitkin ve naçar ki hayat...kopamadım akşam haberlerden, dünyevi kederlerden...Açıp penceremi, salıverdim dolunayımı, Cahit Külebi'den bir şiir fısıldayarak kulağına:
  "Bir gün geleceğim / alıp şu başımı / bir gün geleceğim / belki de Haziran / bulacak naaşımı / belki de Haziran..."
  Haziran, bir ozanın naaşını kaldırırken, dolunay samanyolu boyunca efsunlu yıldızlar saçarak uzaklaştı.
  Bakakaldım peşinden..
  Ne gözümü alabildim, ne göze alabildim.

  0 0


  Kitap Adı:  Yaveri Atatürk'ü Anlatıyor: Salih Bozok'un Anıları
  Yazar:  Can Dündar 
  Yayıncı:  Can Yayınları 
  Sayfa Sayısı:  192 
  Daha 1912 yılında "vatanın mutlaka selamet bulacağına" ilişkin bir inancın, "memleketi sarsan buhran"a ilişkin teşhislerin ve savaşın muhtemel neticesine ilişkin öngörülerin de izleri ve belgeleri var bu satırlarda…

  Bu anılarda bir an yılgınlığa düşerek emekli olup köşesine çekilmeyi düşünen...
  Enver Paşa'ya, "Makamınızda gözüm yok, o makam bana küçük gelir," diye meydan okuyan…

  Daha 1919 Ağustosu'nda annesine,"Hareketimizin somut neticelerini pek yakında bütün dünya görecektir," diye yazan…

  Esir aldığı Trikopis'e Napoléon'u örnek gösteren…

  İzmir'de kendisine diklenen İngiliz konsolosu odasından kovan…

  Annesinin mezarı başında ulusal egemenlik yemini eden bir Mustafa Kemal bulacaksınız.
  Tabii Latife Hanım'la evlenmelerinin ve boşanmalarının öyküsünü, İnönü'yle küslüklerinin içyüzünü, sofrada kopan kimi kavgaların ilginç ayrıntılarını ve Atatürk'ün hastalığının perde arkasını da…

  Can Dündar'ın yayına hazırladığı bu kitapta Yaveri Atatürk'ü Anlatıyor'da Salih Bozok, Selanik yıllarından başlayarak ölene kadar bir gölge gibi izlediği, hudutsuz bir sevgiyle bağlı olduğu Atatürk'ü ve onunla yaşadıklarını yaşadıklarını anlatıyor, çok değerli mektupları ve seyahat notları eşliğinde.


  0 0


  Kitap Adı:  İnsan Ne İle Yaşar 
  Yazar:  Lev Nikolayeviç Tolstoy 
  Yayıncı:  Antik Kitap 
  Sayfa Sayısı:  96 
  "Erken gelmiş bir bahar günü, ormanda yalnızdım, ormanın seslerini dinliyordum. Son üç yıldır süregelen çırpınmalarımı, Tanrı'yı arayışımı, sürekli bir biçimde sevinçten umutsuzluğa sıçrayışlarımı düşünüyordum... Birden, ancak Tanrı'ya inandığım sıralarda yaşadığımı anladım. Sırf onu düşünmekle bile, yaşamın sevinçli dalgaları kabarıyordu benliğimde. Çevrede her şey canlanıyor, her şey bir anlam kazanıyordu. Ama Tanrı'ya inanmamaya başladım mı yaşam duruveriyordu."

  Tolstoy, İtiraflarım'dan
  Tolstoy, İnsan Ne İle Yaşar'daki tüm öykülerinde insanın özünde iyilik olduğunu vurgular. Şeytan ve meleği temsil eden karakterleri öykülerinde kullanarak, insanın er ya da geç iyiliğin peşinden gidebileceğini anlatmak ister.

  Tolstoy 1885'te yayımlanan bu esere adını veren "İnsan Ne İle Yaşar" adlı öyküde, insanların özünde iyilik olduğunu ve durum her ne olursa olsun iyilik yapması gerektiğini anlatır. "Peki insanların içinde hiç mi kötülük yoktur?" diye bir soru akla geldiğinde ise yazarın başka bir öyküsüne göz atmak yeterli olacaktır. "İnsana Ne Kadar Toprak Lazım" hikâyesinde de bu sorunun cevabını buluruz.


  0 0

  Kitap Adı:  İnsan Ruhunun Haritası 
  Yazar:  Ahmet Ümit 
  Yayıncı:  Everest Yayınları 
  Sayfa Sayısı:  216 
  Sanat, suç ve yaşam üzerine kitaplar üzerinden bir tartışma. Mevlana'dan Marks'a, Tevrat'tan Dostoyevski'nin metinlerine bir anlam arayışı. Kadim metinlerin ışığında, polisiye romanlardaki karakterlerin analizi. Suçtan yola çıkarak insanı anlatmanın yöntemi. Suçla edebiyat arasındaki benzerlikler. İnsan ruhunun arka bahçesinde yeşeren kötülük, zalimlik ve şiddet. Ahmet Ümit'ten sanata, edebiyata ve insana dair yorumlar...

  "Don Kişot, Madam Bovary, Dimitri Karamazov, Anna Karenina, İnce Memed, Zebercet ve diğerleri, çoğu yaşamımızı etkilemiş, edebiyatın bu ölümsüz kahramanlarına derinden bakarsak kendimizi görürüz. Edebiyatın bu karakterlerinin üzerini örten sözcükleri birazcık kazırsanız altından insanlık çıkar; geçmişten günümüze, bugünden geleceğe akan büyük insanlık. Kahraman, alçak, saldırgan, uysal, atak, pısırık, dürüst, ahlaksız, zengin, yoksul, zeki, aptal, deli, deha, kadın, erkek, çocuk, her türlü haliyle insanlık. Romancı işte bu insanlık durumunu, belki de kendisini anlatmaya, açıklamaya, anlamlandırmaya çalışan kişidir... Gerçeği doğrulamak için, daha eğlenceli hale getirmek için, kabalıktan kurtarmak için, gerçeği bir mucizeye dönüştürmek için, gerçeği tartışmak için, kısacası gerçeği anlamak için hayali bir yaşam yaratan bir serüvencidir romancı. Belki bir tür kaçık... Sevimli olanı da vardır, sevimsiz olanı da... Zevkle okunanı da vardır, görev gereği okunanı da... Sorumluluk sahibi olanı da vardır, kendi görüntüsünden sarhoş olanı da... Ama mizaçları, üslupları, amaçları ne olursa olsun, hepsinin bir tek amacı vardır: Görünenden farklı bir hayat yaratmak..."

  0 0

  Kitap Adı:  Borsa'da Tek Başına 
  Yazar:  Peter Lynch & John Rothchild 
  Yayıncı:  Scala Yayıncılık 
  Sayfa Sayısı:  372 
  "Borsada Tek Başına" Yatırımlarınızı doruklara çıkarabilir. Yatırımcılar Peter Lynchin öneri ve uyarılarına önem verilmeli.
  -The Wall Street Journal-

  Time dergisi Peter Lynchi ABDnin 1 numaralı fon yöneticisi olarak tanımladı. Lynch ABDde 600.000 satan ve 6 dile çevrilen bu ilk best sellerında kendine rehberlik eden felsefeyi anlatıyor. Peter Lynch para kazanmayı biliyor. 10 yıl önce Lynch dünyanın en büyük fonlarından Fidelity Magellan Fundun başana geçtiğinde, bu fona 10.000 dolar yatırmış olsaydınız, yatırımınızın değeri bugün 190.000 dolar olacaktı. Lynch bu inanılmaz karı nasıl sağladı?

  "Borsada Tek Başına" sizi Peter Lynchin sırlarına götürüyor." Lynch bu kitapta bir şirketi nasıl araştırabileceğinizi gösteriyor. Borsanın jargonunu, rakamları, evreleri, dönüm noktalarını ve daha birçok şeyi anlatıyor. Kesin, eşsiz ve kanıtlanmış bu yöntem sizi kara götürecektir. "Borsada Tek Başına" borsa yatırımcısı için son derece heyecan verici bir rehber."
  - Money-

  "Fazla söze gerek yok. "Borsada Tek Başına" uzun yıllar ellerden düşmeyecek, mükemmel bir yapıt"
  - Business Week

  0 0


  Kitap Adı:  19. Departman 
  Yazar:  Will Hill 
  Yayıncı:  Dex Kitap 
  Sayfa Sayısı:  504 
  6. Departman: Ordu
  13. Departman: İstihbarat
  19. Departman: Hâlâ hayatta olmanızın sebebi Jamie Carpenter'ın hayatı artık eskisi gibi olmayacak. Babası öldü, annesi kayıp ve kendisi, Frankenstein adında devasa bir adam tarafından kaçırıldı.

  Jamie'yi 19. Departman'a getirdiler. Burası yüz yıl önce, Abraham Van Helsing ile Drakula'nın hayatta kalmış diğer kurbanları tarafından, doğaüstü olayları incelemek üzere kurulmuş bir merkez. Jamie'nin, Frankenstein canavarı, güzeller güzeli bir vampir kız ve merkezin diğer ajanlarının yardımıyla annesini çok güçlü bir vampirden kurtarması gerek.

  19. Departman, serinin bu ilk kitabıyla sizi, tarihin tozlu koridorlarında dolaştırıp, Avrupa'nın bir ucundan diğer ucuna, Viktoryen İngiltere'den 20'li yılların New York'una, Kuzey Rusya'nın buzullarından Transilvanya'nın dehşetengiz dağlık bölgelerine taşıyacak.

  Çağdaş gerilim türünü klasik korku öğeleriyle bir araya getiren bu doludizgin maceranın yanında okuduğunuz diğer paranormal hikayeler romantik komedi gibi kalacak.


  0 0


  Kitap Adı:  Ateş Şarkısı 
  Kitap Serisi:  Ateş Rüzgarı Serisi 3. Kitap 
  Yazar:  William Nicholson 
  Yayıncı:  Remzi Kitabevi 
  Sayfa Sayısı:  280 
  Ateş Şarkısı, anayurtlarına ulaşmak için yola düşen tutsak Manth halkının destanıdır.
  Açlık, kar fırtınası ve acımasız Morahlılara karşı onların tek kullanıcıları Ira Hath'tır. Ancak o da bu yolculukta zayıf düşmüştür.
  Kestrel, annesi Ira Hath zayıf düşmüşken anayurda ulaşmalarının ne zorluklar getireceğini bilmektedir.
  İkiz kardeşi Bowman ise, gizemli Albrad'dan öğrendikleriyle kendini halkının kuruluşuna adamak üzere hazırlanmaktadır.
  Bu arada Ateş Rüzgârı, yaşama umudunun önünde hızlanarak esmektedir...


  0 0

  Kitap Adı:  İmparatorluğun Köleleri 
  Kitap Serisi:  Ateş Rüzgarı Serisi 2. Kitap 
  Yazar:  William Nicholson 
  Yayıncı:  Remzi Kitabevi 
  Sayfa Sayısı:  304 
  İmparatorluğun acımasız askerlerinin saldırısına karşı koyamadan Aramanth alevler içinde kalırken, halk köle olarak uzun bir yürüyüşe çıkarılır. Kentin düşmesinden sonra birbirinden haber alamayan Kestrel ve Bowman intikam için yemin ederler. Ancak önce İmparatorluğun sırrını öğrenmek zorundadırlar.